شروع ورزش های رزمی دو با احترام ( ری ) شروع و نیز پایان می یابد

شروع ورزش های رزمی دو با احترام ( ری ) شروع و نیز پایان می یابد

 

در ورزش های رزمی  “دو” ( آی کی دو ، کندو و …) با احترام ( ری ) آغاز  و با احترام نیز پایان می یابد

در زبان ژاپنی ری بعنوان احترام و تواضع تعریف می شود . ولی معنای وافعی آن بیش از این است احترام و تعظیم شامل حالتی از احترام به دیگران و همچنین عزت نفس است . هنگامی که افراد برای خودشان اخترام قائل هستند ، این حس را انتقال می دهند ، یعنی برای دیگران نیز احترام قائل می شوند ، که این عملکرد چیزی غیر از بیان و نمود احترام نیست.

این چنین گفته شده که بدون ری بی نظمی به وجود می آید و همچنین ” تفاوت بین انسان و حیوان در همین احترام و تعظیم نهفته است ” شیوه هایی از مبارزه که در آنها احترام و تواضع وجود ندارد ، جزو هنرهای رزمی محسوب نمی شوند ، بلکه صرفا خشونتی نکوهیده هستند ، قدرت بدنی بدون رعایت اصل احترام و تعظبم ، تفاوتی با قدرت از نوع حیوانی ندارد ، چنین قدرتی برای انسان فاقد ارزش است

 برای این مسئله نیز بایستی تاکید شود که گرچه رفتار و منش انسان می تواند اصلاح پذیرد ، ولی بدون قلبی پاک و صادق نمی توان به احترامی واقعی رسید ، احترام و تعظیم واقعی نمایش بیرونی از قلبی ارزشمند و محترم است . تمامی هنرهای رزمی با احترام آغاز می شوند و با احترام پایان می یابند .

 اگر بدون حس حرمت و احترام ، تمرین اجرا شود ، حالتی از خشونت شکل می کیرد به همین دلیل در هنرهای رزمی احترام را باید از ابتدا تا انتها حفظ نمود.

2 comments

  1. جالب و آموزنده .
    آیکیدو از اول تا آخر از روح و با روح اجرا میشود و نیاز به تمرینهای تقویت روح دارد و باید زمان زیادی رو برای ارتقاء روح اختصاص داد که متاسفانه در کشور ما اصلا به این موضوع مهم توجهی نشده در حال حاضر سانس کلاس ورزش یک ساعت و نیم در صورتی که این ورزش حداقل باید بالای دوساعت و نیم براش زمان در نظر بگیرن و به امید اینکه بزرگان آیکیدوی کشور به این موضوع رسیدگی کنند تا ایران به جایگاه بالایی در این ورزش قرار بگیره
    سپاسگذارم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *