پرسش و پاسخ در آی کی دو

  • آی کی دو متعلق به کدام کشور است ؟

آی کی دو یک ورزش ژاپنی است که در سال ۱۹۴۶ توسط مبدع آن موریهه اوشیبا تشکیل و نام گذاری شد .

  • حرکات آی کی دو  نمایشی است و کاربرد ندارد ؟

خیر ، در آی کی دو برای ایجاد هماهنگی میان اجرا کننده تکنیک و شخصی که تکنیک روی او اجرا میشود ( حریف ) و بخاطر زیبایی در اجرا،  از نظر بیننده شاید نمایشی بنظر بیاید اما به هیچ وجه اینگونه نمی باشد و اگر شخص با اجرا کننده هماهنگ نشود و از یکسری افت ها که آموزش دیده  استفاده نکند دست ، کمر ، شانه و … او آسیب جدی میبیند زیرا تکنیک های  آی کی دو قفل مفاصل می باشد .

  •  در آی کی دو تمرکز اجراکننده  روی چه چیزی است؟ 

استفاده از انرژی حریف برای به دست آوردن و کنترل حریف ( استفاده نیروی حریف علیه خودش ) در واقع هرچه نیروی حریف بیشتر باشد آسیب دیدگی او هم بیشتر می شود و آی کی دو هنر رزمی ایستا نیست بلکه حرکات و جنبش های دینامیک دارد و فلسفه  حرکات بر اساس دایره ها می باشد  .

  • از افراد معروف آی کی دو کار  جهان معرفی کنید ؟

در چند سال گذشته و در سینما میتوان از استاد استیون سیگال نام برد کسی که یک دان را بخاطر اشاعه   آی کی دو در جهان بدست آورد  ، با دیدن فیلم های او میتوان به کاربردی بودن تکنیک های آی کی دو ، خلع سلاح چاقو ، اجرای تکنیک در زمان حمله با سلاح سرد  چوب و همچنین شمشیر و غیره اشاره کرد .

از افراد دیگری که به زیبایی آی کی دو را در جهان به نمایش می گذارد میتوان به استاد کریستین تیسیر فرانسوی نام برد  و استاد کوبایاشی( ژاپنی ) که در ایران هم حضور یافتند و معرف دوستان قدیمی آی کی دو کار می باشند  اشاره کرد .

  •  آیا در آی کی دو مبارزه وجود دارد ؟مسابقه چطور ؟

در آی کی دو بخاطر فلسفه ابداع آن از سوی موریهه اوشیبا که به منظور صلح و آرامش در جهان می باشد مبارزه وجود ندارد ، تاکنون مسابقاتی رسمی در جهان برای آی کی دو برگزار نشده است .

  • آیا نبود مبارزه در آی کی دو باعث ضعف هنرجویان در تکنیک های درگیری و دفاع شخصی نمی شود ؟

خیر  تمامی هنرجویان می توانند در زمان تمرینی تکنیک های دفاع شخصی ، خیابانی ، خلع سلاح سرد و غیره را زیر نظر مربی مربوطه و با صلاح دید مربی  باتوجه به رده مربوطه  تمرین کنند .

  • چرا در آی کی دو چوب و شمشیر استفاده می شود ؟

برای شناخت بهتر تکنیک های کیهون – پایه ما از چوب و شمشیر هم استفاده می کنیم زیرا فلسفه خیلی از حرکات برای ما جا می افتد .

 

2 comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *